پارانویا

مقاله ای در مورد افراد پارانویایی

نوشته شده در تاریخ جمعه ٢۱ آبان ۱۳۸٩ توسط زینب عظیمی

انجمن راوانشناسان ایران

پارانویا نیز مثل صفات دیگر روی یک پیوستار (از کم تا زیاد) قرار دارد . این اختلال ، جزء اختلالات شخصیت محسوب می شود . درجات کمتر آن ، پارانویای زیر حد بالینی است . لازم به ذکر است که بر خلاف اختلالات دیگر (یعنی اختلالاتی مثل افسردگی و نه اختلالات شخصیت) بروز بیماری معمولا بدون سابقه در گذشته صورت می گیرد ، یعنی پارانویا، در تعریف عام آن، حالتی است که شخص در آن با اهمیت فوق العاده و خارج از اندازه‌ای که به سلامت جانی و مالی خود می‌دهد، خود را شکنجه می‌دهند. این گونه از افراد مدام در این فکر هستند که عواملی انسانی، طبیعی یا ماورا طبیعی و همه چیز، در فکر توطئه چینی بر ضد آنها هستند.

 این افراد به کوچکترین نشانه محیطی حساس هستند و آن را سوء تعبیر می کنند .انها بیش از اندازه به هشدار ها و اخطار ها توجه می کنند ، به سختی انتقاد را می پذیرند ، همیشه در حالت تدافعی هستند و آمادگی ستیزه جویی دارند . برای فردی که در مورد همسر خود ، افکار پارانوییدی دارد ، یک سیگار بر زمین افتاده در فاصله کیلومتری با خانه ، می تواند او را به این فکر بیندازد که حتما این سیگار متعلق به مردی بوده است و او در راه خانه ما بوده و با همسر من قرار داشته !

 درمان :

این اختلال ، بسته به شدت و علایم فرد و اینکه چه تشخیصی دریافت کند ، دو راه وجود دارد : رواندرمانی و مصرف داروی آنتی سایکوتیک .

 

/ 0 نظر / 13 بازدید